Kaj je gastroskopija in zakaj je pomembna?

Diagnostični postopek, ki nam omogoča temeljiti pregled notranje sluznice želodca ter dvanajsternika, se imenuje gastroskopija, ki je tudi mišljena za terapevtske namene, kot je odstranjevanje polipov. Poleg tega pa gastroskopija nam pomaga pri postavljanju diagnoze za razjede na želodčni sluznici in razna vnetja (gastritis), refluksne bolezni, prisotnost Heliabacter pylori bakterije pa tudi gastroskopija je dobra za pridobitev vzorcev tumorjev in polipov.

Kaj je gastroskopija in zakaj je pomembna?

Torej gastroskopija je dobra tudi za biopsijo, kjer zdravnik vzame vzorce tkiva za nadaljnje laboratorijske preiskave, ki določajo prisotnost rakavih celic in identifikacijo bakterije Heliabacter pylori, kot tudi drugih prebavnih težav. Postopek gastroskopija je hiter in običajno ne traja dalj časa. Med postopkom gastroskopija se uporablja gibljiva cev s kamero imenovano gastroskop, po kateri gastroskopija nosi ime. Takšna cevka se vstavi skozi bolnikova usta in skozi požiralnik doseže želodec in dvanajstnik. Tako lahko z postopkom gastroskopija si podrobno pogledajo želodčno sluznico in sluznico dvanajstnika, ter s tem lažje ugotovijo vzrok težav. Pacient med pregledom gastroskopija prejme pomirjevalo, da se mu olajšajo neprijetne senzacije.

Okrevanje po gastroskopiji je relativno hitro in bolniki se lahko srečajo z blagimi stranskimi učinki nekaj ur po posegu. Pomembno je da se še tisti dan, kot tudi drugi dan, po posegu bolnik spočije in ne obremenjuje, torej se ne sme izvajati večjih obremenitev, kot je vožnja avtomobila ali dvigovanja težkih stvari. Prav tako mora bolnik skrbeti za dovoljšen vnos tekočine in izogibati se mora alkohola in gaziranih pijač. Priporoča se pitje zeliščnih čajev ter razredčenih sadnih sokov, najbolj pa se priporoča pitje vode. Bolnik po gastroskopiji mora postopoma začeti jesti in najprej mora ta hrana biti lahko prebavljiva, kot so kakšne juhe, jogurti, pire krompir ali puding, ter se v tem času izogibati trdi in nasičeni ali mastni prehrani. Kar je pa najbolj važno za pacienta je to, da upošteva smernice in navodila svojega zdravnika, zato, da se omogoči najboljši učinek okrevanja po gastroskopiji.